Relacja rodzic-nauczyciel

mgr Alina Rzymska


Dobra relacja rodzic nauczyciel = rozwój dziecka

Na pierwszym etapie edukacyjnym rodzice w większości żywo interesują się nauką swoich dzieci. Chcą, aby dziecko jak najlepiej się rozwijało i osiągało jak najlepsze wyniki w nauce. Starają się aktywnie uczestniczyć w edukacji dziecka. Wszystko jest dobrze, gdy dziecko nie sprawia żadnych trudności w szkole, jest chwalone, osiąga sukcesy. Problemy zaczynają się w relacji nauczyciel-rodzic, gdy dziecko źle się zachowuję, nie osiąga takich wyników jak oczekują rodzice, gdy pojawiają się trudności w nauce. Powstaje wtedy relacja między rodzicami a nauczycielami, która może przybierać różny charakter - może polegać na partnerstwie, bierności lub konflikcie. Oczywiście sen z powiek spędzają nam rodzice konfliktowi, roszczeniowi, ciągle niezadowoleni, przyjmujący wszystko na nie.

Sytuacje konfliktowe między rodzicami i nauczycielami są wpisane w całość relacji interpersonalnych. Nie unikniemy konfliktów, ale ważna jest umiejętność ich rozwiązywania.

Jako nauczyciel praktyk z 32-letnim stażem pracy chciałabym się podzielić swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi współpracy z rodzicami.

Fundamentem dobrej relacji z rodzicem jest wzajemny szacunek i zaufanie. Nauczyciel zawsze w kontaktach z rodzicami powinien budować atmosferę życzliwości i sympatii. Przekazywane informacje na temat dziecka powinny być szczere i rzeczowe. To nauczyciel powinien tak prowadzić rozmowę, aby wzburzony rodzic zrozumiał, że nie jesteśmy na wojnie, że nie musimy walczyć ze sobą, że jesteśmy po jednej stronie - po stronie dziecka. Najważniejsze ze sobą rozmawiać i zadawać pytania, wyjaśniać wszystkie niejasności. Dążyć do współpracy i porozumienia.

Bardzo ważne jest, aby rodzic znalazł w nas sprzymierzeńca. To nie jest proste. Pojawiają się różni rodzice. I my nauczyciele, im większe doświadczenie, przygotowanie merytoryczne, tym bardziej będziemy potrafili dotrzeć do rodzica. Najważniejsze jest, aby rodzic widział i wiedział, że chcemy dobrze dla jego dziecka, bo przecież dziecko to jego największy skarb. Tak - skarb. Należy to szczególnie podkreślić - dla rodzica nie ma nic cenniejszego niż jego dziecko i jeżeli coś go zaniepokoi gotów jest stanąć do walki w obronie swojej pociechy. A dla nas nauczycieli jest tylko kolejnym uczniem, jednym z wielu. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciel poznał jak najlepiej ucznia i jego środowisko rodzinne, żeby mógł nawiązać prawidłowe stosunki, które zaowocują zgodną współpracą dla dobra dziecka.

Nasza relacja z rodzicem wymaga wiele taktu, zrozumienia, niejednokrotnie ustępstw i kompromisów, ale warto, bo pozwoli to lepszą pracę z naszymi dzieciakami.

Na pewno sukces odniesie nauczyciel kompetentny i profesjonalny, ale przede wszystkim "ludzki", życzliwy i wyrozumiały.

               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie