Prawa nauczyciela mianowanego, który otrzymał
wypowiedzenie w trybie art. 20 KN

Portal Oświatowy

Pytanie: Jestem nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, obecnie przebywam na rocznym urlopie bezpłatnym. Dowiedziałem się, że dyrektor szkoły nie uwzględnił mnie w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny. Czy jest to równoznaczne ze zwolnieniem? Jakie w tej sytuacji mam prawa?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Nieuwzględnienie nauczyciela w arkuszu organizacyjnym szkoły na kolejny rok szkolny nie jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy tego nauczyciela, niewątpliwie jednak jest zapowiedzią podjęcia działań zmierzających w tym kierunku.

Tylko złożone Tobie wypowiedzenie powoduje zwolnienie z pracy

Nieuwzględnienie nauczyciela w arkuszu organizacyjnym szkoły na kolejny rok szkolny wskazuje, iż dyrektor podjął zamiar rozwiązania z nim stosunku pracy.
W opisanej sytuacji rozwiązane stosunku pracy może nastąpić w przypadku:

  • częściowej likwidacji szkoły,
  • zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
  • zmian planu nauczania,uniemożliwiających dalsze Twoje zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).
Rozwiązanie dokonywane jest na koniec roku szkolnego (31 sierpnia) za uprzednim trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi zostać doręczone nie później niż 31 maja (art. 20 ust. 3 KN).

Zapamiętaj!

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może zostać rozwiązany z przyczyn organizacyjnych również w przypadku przebywania nauczyciela na urlopie bezpłatnym, dla poratowania zdrowia czy zwolnieniu lekarskim (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r.).

Twoje prawa po otrzymaniu wypowiedzenia

  1. Złożysz wniosek o przeniesienie w stan nieczynny
    W przypadku otrzymania wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 1 KN masz prawo złożenia w ciągu 30 dni wniosku o przeniesienie w stan nieczynny (art. 20 ust. 5c KN). Złożenie takiego wniosku będzie skutkowało tym, iż Twój stosunek pracy nie rozwiąże się 31 sierpnia bieżącego roku, lecz wygaśnie po upływie 6 miesięcy, czyli 28 lutego roku następnego. Przez ten okres nie świadcząc pracy, będziesz otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki socjalne (wiejski, mieszkaniowy) (art. 20 ust. 6 KN). Na Portalu Oświatowym znajdziesz wzór wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.
     
  2. Nie podejmiesz żadnych działań i otrzymasz odprawę
    Jeżeli nie złożysz wniosku o przeniesienie w stan nieczynny, Twój stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia i otrzymasz odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 20 ust. 2 KN).
     
  3. Odwołasz się do sądu pracy
    W przypadku gdy uznasz wypowiedzenie za nieuzasadnione, masz prawo odwołać się w ciągu 7 dni do sądu pracy (art. 264 § 1 kp).

Podstawa prawna

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 3, ust. 5c, ust. 6, art. 91c ust. 1.
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 264 § 1.
Uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06, OSNP 2007/7-8/89).

Portal Oświatowy
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie