Przejście w stan nieczynny

Agnieszka Rumik

Portal Oświatowy

Pytanie: Co oznacza dla nauczyciela mianowanego przejście w stan nieczynny z powodu redukcji etatu w szkole?

Odpowiedź Eksperta Portalu Oświatowego:

Stan nieczynny daje nauczycielowi, mimo zaistnienia przyczyn do rozwiązania z nim stosunku pracy, gwarancję zatrudnienia jeszcze przez 6 miesięcy od dnia złożenia mu wypowiedzenia - o ile nauczyciel w terminie 30 dni od tej daty złoży wniosek o przejście w stan nieczynny (art. 20 ust. 5c KN).

Stan nieczynny w razie częściowej likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych

Dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).

30 dni na złożenie wniosku o przejście w stan nieczynny

Jeżeli, z przyczyn o których mowa we wcześniejszym akapicie, dyrektor szkoły będzie musiał rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, to od chwili wręczenia wypowiedzenia nauczyciel ma 30 dni na złożenie wniosku o przejście w stan nieczynny. Z chwilą złożenia tego wniosku wypowiedzenie staje się bezskuteczne, a nauczyciel jeszcze przez 6 miesięcy stanu nieczynnego pozostaje w zatrudnieniu (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).

Podczas stanu nieczynnego nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie i ma prawo do innych świadczeń pracowniczych

Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny do czasu wygaśnięcia stosunku pracy zachowuje prawo do:

  • comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
  • innych świadczeń pracowniczych (urlopu wypoczynkowego, urlopu dla poratowania zdrowia, świadczeń z funduszu socjalnego, np. świadczenia urlopowego, dofinansowania do wypoczynku, czy też prawo do legitymacji służbowej),
  • dodatków socjalnych, o których mowa (np. dodatku mieszkaniowego i dodatku z tytułu zatrudnienia na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców) (art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela).

Nauczyciel w stanie nieczynnym ma prawo powrotu do pracy

Stan nieczynny to alternatywa dla rozwiązania stosunku pracy nauczyciela. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny, mimo przyczyn uzasadniających rozwiązanie z nim stosunku pracy, przez 6 miesięcy pozostaje w zatrudnieniu i korzysta z wszystkich związanych z tym przywilejów. W sytuacji, gdy np. powstanie możliwość kontynuowania zatrudnienia z danym nauczycielem - stan nieczynny daje możliwość przywrócenia nauczyciela do pracy bez konieczności wcześniejszego rozwiązywania stosunku pracy, nawiązywania kolejnego i wypełniania wszystkich formalności z tym związanych. Jest to korzystne wyjście dla nauczyciela, który wie, że szkoła przechodzi zmiany organizacyjne i że w danej chwili nie ma w niej dla niego pracy, ponieważ przez 6 miesięcy stanu nieczynnego:

  • sytuacja w szkole może poprawić się na tyle, że możliwe będzie kontynuowanie zatrudnienia z danym nauczycielem lub powierzenie mu innych zajęć, do których prowadzenia posiada wymagane kwalifikacje, albo
  • nauczyciel znajdzie sobie inną pracę, z tym, że w okresie poszukiwań przez pół roku ma zagwarantowaną pensję.

Po upływie stanu nieczynnego stosunek pracy wygasa

Jeżeli w okresie 6 miesięcy stanu nieczynnego dyrektor szkoły nie będzie miał możliwości przywrócenia nauczyciela do pracy - jego stosunek pracy wygaśnie (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela). Przy czym należy pamiętać, że w razie skorzystania przez nauczyciela ze stanu nieczynnego traci on prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela - tę odprawę zastępuje mu 6-miesięczne wynagrodzenie, jakie otrzymuje będąc w stanie nieczynnym.

Podstawa prawna

Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 5c, ust. 6, ust. 7.

Portal Oświatowy
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie