Przekształcanie wykresów funkcji - podsumowanie wiadomości

mgr Ewa Kamyk


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI

KLASA I liceum (zakres rozszerzony)

PRZEDMIOT: matematyka

NAUCZYCIEL: Ewa Kamyk

TEMAT LEKCJI: Przekształcanie wykresów funkcji - podsumowanie wiadomości.

CELE LEKCJI:

    Uczeń zna:
  • definicję funkcji, miejsca zerowego, dziedziny funkcji, zbioru wartości, wykresu funkcji
  • sposoby przekształcania wykresów funkcji
    Uczeń potrafi:
  • określać podstawowe własności funkcji określonej za pomocą wzoru, wykresu,
  • na podstawie wykresu określić wzór funkcji,
  • sporządzać wykresy funkcji: y = f(x - p)+q, y = -f(x), y = f(-x), y= fIxI , y = If(x)I
  • określać związek między przekształceniem wykresu funkcji, a wzorem funkcji, której wykres otrzymano w wyniku przekształcenia

METODY I FORMY PRACY:

  • praca indywidualna i w parach, praca z całą klasą,
  • rozmowa dydaktyczna, rozmowa kierowana, rozwiązywanie problemów, tarcza strzelecka

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG LEKCJI

  1. Sprawy organizacyjne. Nauczyciel podaje temat i cele lekcji. Dokonuje ustaleń co do przebiegu i harmonogramu zajęć.
     
  2. Pytaniami pomocniczymi pomaga powtórzyć wiadomości potrzebne do lekcji:
    Definicja funkcji, sposoby jej określania, jaką funkcję nazywamy różnowartościową, rosnącą, malejącą, jak wyznaczamy miejsca zerowe, co to jest wykres funkcji, jakie poznaliśmy przekształcenia wykresów funkcji)

     
  3. Część właściwa lekcji.
    Po powtórzeniu skupiamy się na konkretnych przekształceniach funkcji z wykorzystaniem prezentacji. Przy omówieniu każdego przekształcenia uczniowie otrzymują kartki z wykresem pewnej funkcji i mają dokonać odpowiedniego przekształcenia wykresu. (Załączniki 1-7). Na tablicy zapisuję wzory przekształceń do poszczególnych załączników.
    Uczniowie w grupach dwuosobowych rozwiązują zadanie 1 i 2 - załącznik 8. Po zakończeniu rozwiązania następuje omówienie wyników.

     
  4. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej (załącznik 9)
    Ocena pracy uczniów na lekcji: oceny indywidualne i ocena rezultatów pracy całej klasy

     
  5. Ewaluacja. Rozdaję uczniom karty strzeleckie, aby ocenili swoją pracę na lekcji.
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie