Redagowanie życzeń dla Mamy

mgr Bożena Krupa


Konspekt zajęć zrealizowany w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łodzi

Temat: Redagowanie życzeń dla Mamy.

Cele ogólne:

  • poszerzenie słownictwa uczniów o wyrazy związane z redagowaniem życzeń
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
  • rozwijanie umiejętności plastycznych

Cele operacyjne: po zajęciach uczeń potrafi:

  • podać datę Dnia Mamy
  • klasy pierwszej - porządkować rozsypanki wyrazowe,
  • klasy drugiej - samodzielnie redagować życzenia i zapisywać je na kartce
  • klasy drugiej - rozwiązywać krzyżówkę
  • stosować zasadę pisowni zwrotów grzecznościowych wielką literą
  • wykonać ozdobną kartę według ustalonego planu

Metody (wg M. Nagajowej):

  • metoda zajęć praktycznych
  • metoda słowna (podająca)

Formy pracy:

zbiorowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:

kartony, kalendarz, bank wyrazów, tablica, magnesy, marker, rozsypanki wyrazowe, hasła (kwiaty-puzzle), ołówki, kleje, nożyczki, guziki, szablony kwiatów, kolorowy papier, kolorowa gąbka, magnetofon, płyta z piosenkami dla mamy

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu: układanie hasła "26 maja" z puzzli
     
  2. Odszukanie w kalendarzu daty 26 maja.
     
  3. Rozmowa na temat zbliżającego się Dnia Matki (jak obchodzony jest ten dzień w rodzinnych domach dzieci)
     
  4. Uczniowie klas drugich rozwiązują krzyżówkę
     
    1. Miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Matki;
    2. Pachnące, dajemy w prezencie;
    3. Zwierzę domowe;
    4. Słodki jak......;
    5. Wkładasz go do skrzynki pocztowej;
    6. Z dużym ekranem;
    7. Może być miejski.

    Uczniowie klas pierwszych wyszukują ukryte wyrazy, związane z Dniem Matki
    KLASAMAMA ASPREZENTTUL SŻYCZENIADOK LEWLAURKAAL POCZĘSTUNEK ZAJĄCKWIATY ROKUPOMINEKA KOTSŁOŃCETY

  5. Przygotowanie do pisania życzeń:
     
    - ustalenie co powinny zawierać życzenia (gromadzenie słownictwa na tablicy)
    - zwrócenie uwagi na graficzną stronę pisma, rozmieszczenie tekstu na kartce i wielka litera w zwrotach grzecznościowych

     
  6. Redagowanie życzeń:
     
    - uczniowie klas I-ych układają życzenia z rozsypanek: Kochana Mamusiu!   Życzę Ci, byś była zawsze,   tak piękna i radosna,
      jak w tej chwili wiosna.
    - uczniowie klas II-ich samodzielnie redagują życzenia, korzystając ze zgromadzonego wcześniej słownictwa
    - głośne odczytanie życzeń, korekta i wpisanie ich do laurek

     
  7. Ozdabianie laurek (w tle słychać piosenki dla mamy):
     
    - wycinanie kwiatów z pianki według szablonu
    - przyklejanie kwiatów na kartonie
    - mocowanie na kwiatach kolorowych guzików

     
  8. Porządkowanie stanowisk pracy
               
     
 
Strona główna Opinie W sieci Downloads Publikacje E-learning E-sklep O stronie