Działa tylko w IE - sorry!    
     

Konspekt z zajęć logopedycznych

mgr Marlena Koniuk


TEMAT: Głoski sprawiajace duże trudności artykulacyjne - głoski zębowe

CEL: Usprawnianie głosek z szeregu syczącego: "s", "c".

Ćwiczenia przeznaczone są na 1 lub 2 godziny lekcyjne; wykonywane są powoli (tempo wyznacza uczeń) i z uwzględnieniem poprawności wymowy ćwiczonych (zaburzonych) głosek w nagłosie, wśródgłosie i wygłosie wyrazu.

METODY PRACY:

metody praktyczne: metoda ćwiczeń, metoda zadań stawianych do wykonania.

FORMY ORGANIZACJI PRACY:

praca indywidualna, zróżnicowana

RÓŻNORODNE ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

krzyżówki, rebusy, teksty wierszowane, zdania do uzupełnienia, alfabet...

TOK ZAJĘĆ

  1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć
     
  2. Ćwiczenia w obrębie narządów artykulacyjnych

    ZADANIE 1:

    Usprawnianie warg języka - ćwiczenia wargi języka.
    -wargi rozciągamy i zwężamy na przemian, z jednoczesnym wymawianiem głoski "u".
    -krzywienie ust w lewo i prawo
    -zęby zbliżamy do siebie i podczas wydechu w tej pozycji wypuszczamy strumień powietrza płynnie i równo, próbując wypowiedzieć:
      ssss...;cccc...
    -język unosimy i opuszczamy za dolne zęby, powtarzając to kilka razy
    -wypychanie językiem dolnej wargi
    -oblizywanie dolnej wargi
    -robimy z języka "wałek"
    -zwężamy wargi w 'dziubek" i kierujemy przez niego wąski strumień powietrza.

    ZADANIE 2:

    Ćwiczenia fonacyjne:
    -wargi rozciągamy wypowiadając długie: eee...; język leży za dolnymi zębami, zęby zbliżamy do siebie, przez cały czas utrzymujemy podany
      wyżej układ warg
    -ćwiczenie powtarzamy przed lustrem kilka razy, próbując w tym układzie wypowiedzieć: sss-ccc (na przemian)
    -wypowiadamy starannie: eee -sss; eee-ccc (na przemian)
    -wypowiadanie coraz krócej i szybciej głosek: TS, aż do powstania C. Przez cały czas pamiętamy, aby język był schowany za dolnymi
      zębami, zęby zbliżone do siebie, a wargi rozciągnięte.


     
  3. Ćwiczenia i zadania praktyczne w obrębie zaburzonych głosek

    ZADANIE 1:

    Ćwiczenia głoski "s" w sylabach:
    -w nagłosie: sa, so, se, su, sy, si,
    -w śródgłosie: asa, oso, ese, usu, ysy, isi,
    -w wygłosie: as, os, es, us, ys, is.

    ZADANIE 2:

    Ćwiczenia z głoską "s" w wyrazach i zdaniach:
    a)w wyrazach: polecenie: powtórz:
    -w nagłosie: sala, sałata, sanki, samolot, samochód, sandały, sarna, sobota, sok, soda, sople, sowa, ser, seler, sukienka, surowy,
      suchy, sól, syrop, synek;
    -w śródgłosie: masa, kasa, klasa, pasek, piasek, basen, fasola, osa, kosa, włosy, wąsy, mięso;
    -w wygłosie: las, nos, kłos, pies, lis.
    b) w zdaniach: polecenie: powtórz:
    -Stefek ma sanki. - Strome schody. -W sklepie sprzedają sałatę. - Stary stół. -Na stole stoi słoik. - Sklep sportowy. -Na półmisku jest mięso. - Smaczna sałata. -Lis ucieka do lasu. - Kosatka masła. -Na basenie jest wesoło. - Jasne włosy. -W stodole są snopki słomy. - Pusty słoik.
    c)zabawy w słowa: polecenie: odczytaj ukryte słowa:
    100- łek
    100- pień
    100- pa
    100- doła
    100- łówka
    100- isko
    100- jak
      100- ry
    100- lik
    100- lat
    100- lica
    100- noga
      pro- 100
    mia- 100
    pu- 100
    gę-100
    pro- 100
    czys-100
    d)odczytywanie wyrazów z jednoczesnym wstawianiem głoski "s" w miejsce kropek:
    .ad, .ala, .arna, .er, .en, .obota, .anki, .andały, .ekret, .opel, .amolot, .yn, .ok., o.et, ro.a, o.oba, wło.y, bo.y, we.oły, ba.en, ma.a, kło.y, fa.ola, o.a, kla.a, gło., lo., pa., la., ba., a., .o., .u. .
    e)zabawa w słowa: polecenie: otocz kółkiem te wyrazy, których nazwa zawiera sylabę "sa" i nazwij je,
    f)zabawa w zdania: polecenie: przeczytaj zdania, zapisz je i dopasuj za pomocą strzałki do odpowiedniego obrazka,
    g)krzyżówka: polecenie: rozwiąż krzyżówkę, odczytaj hasło i je zapisz,
    h)inne zabawy i ćwiczenia wprowadzane podczas zajęć, a mające na celu utrwalenie poprawnej wymowy głoski "s".

    ZADANIE 3:

    Ćwiczenia głoski "c" w sylabach:
    -w nagłosie: ca, co, ce, cu, cy, ci,
    -w śródgłosie: aca, oco, ece, ucu, ycy, ici,
    -w wygłosie: ac, oc, ec, uc, yc, ic.

    ZADANIE 4:

    Ćwiczenia z głoską "c" w wyrazach i zdaniach:
    a)w wyrazach - polecenie: powtórz:
    -w nagłosie: cały, cebula, cegła, cela, cera, cena, cement, cukier, cukierki, cytryna, cyrk;
    -w śródgłosie: taca, placek, ocet, kocyk, owca, plecak, plecy, ręce, ulica, kotwica, stacja, owca, wakacje, klocki;
    -w wygłosie: plac, pałac, noc, koc, piec, palec, chłopiec, widelec, latawiec, zając.
    b)w zdaniach - polecenie: powtórz:
    -Cytrynowy cukierek
    -Lekcja tańca.
    -Cały palec.
    -Pocerowany koc.
    - Mocny ocet.
    - Pracowite ręce
      - Na tacy są owoce.
    - W butelce jest ocet.
    - Chłopiec ma latawiec.
    - Na ulicy stoi motocykl.
    - Celinka ceruje koc.
    - Na choince wiszą cukierki.
    Na tacy są owoce. - W butelce jest ocet. - Chłopiec ma latawiec. - Na ulicy stoi motocykl. - Celinka ceruje koc. - Na choince wiszą cukierki.
    c)zabawa w słowa - polecenie: rozwiąż zagadki:
     
    W każdej mieszka klasie,
    Czarne ma oblicze,
    Na niej często piszę,
    Rysuję lub liczę. (tablica)
     
    Stoi piekarnia
    Z wielkim kominem
    I zamiast ciasta
    Wypieka glinę. (piec)
     
    d)szeregowanie rozsypanki wyrazowej w kolejności alfabetycznej:
    goniec, hamulec, ocet, baca, cebula, lwica, kocur, ulica, tablica, praca
    e)rozsypanki zdaniowe: polecenie: dopasuj wycięte paski z wyrazami do rozpoczętych zdań, doklej i odczytaj f
    )zabawa w rebusy
    g)zgadywanki słowne: polecenie: zamień litery w wyrazach i przeczytaj wyrazy:

    KOC
    C = T
    C = K
    C = Ń
    h)inne ćwiczenia i zabawy wprowadzane podczas zajęć, a zmierzające do uzyskania prawidłowej wymowy głoski "c".

    ZADANIE 5:

    Głośne, samodzielne czytanie krótkich rymowanych wierszyków, w których zawarte są ćwiczone głoski.

     
  4. Podsumowanie zajęć - zwracanie uwagi na ciągłe ćwiczenia mające na celu usprawnienie narządów artykulacyjnych, co w rezultacie powinno doprowadzić do poprawnej wymowy zaburzonych głosek.
     
  5. Zakończenie zajęć - podziękowanie za duży wkład własnej pracy podczas zajęć. Pochwała.