Działa tylko w IE - sorry!    
     

Funkcje i ich własności - podsumowanie wiadomości

mgr Katarzyna Buchelt


KONSPEKT LEKCJI

KLASA IF

PRZEDMIOT: matematyka

NAUCZYCIEL: Katarzyna Buchelt

TEMAT LEKCJI: Funkcje i ich własności - podsumowanie wiadomości.

CELE LEKCJI:

Uczeń zna:
- definicję funkcji, miejsca zerowego, dziedziny funkcji, zbioru wartości, wykresu funkcji
- sposoby przedstawiania funkcji
- definicję funkcji malejącej, rosnącej, stałej, parzystej, nieparzystej, różnowartościowej, okresowej
 
Uczeń potrafi:
- określać podstawowe własności funkcji za pomocą wzoru, wykresu lub w inny sposób
- określać monotoniczność funkcji na podstawie jej wykresu
- rozpoznawać czy funkcja jest parzysta, nieparzysta, różnowartościowa, okresowa
- określać związek między przekształceniem wykresu funkcji a wzorem funkcji, której wykres otrzymano w wyniku przekształcenia

METODY PRACY:

- rozmowa kierowana
- praca w grupach - gra dydaktyczna, zadania na kartach
- praca indywidualna jednolita - karty pracy

FORMY PRACY:

- praca grupowa zróżnicowana
- praca zbiorowa
- praca indywidualna

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

- zadania na kartach
- karty pracy ucznia
- kalkulator graficzny
- foliogram

PRZEBIEG LEKCJI

  1. Sprawy organizacyjne. Nauczyciel podaje temat i cele lekcji. Dokonuje ustaleń co do przebiegu i harmonogramu zajęć. Dzieli uczniów na 4-osobowe grupy.
    Pytaniami pomocniczymi pomaga powtórzyć wiadomości potrzebne do lekcji:
    - Co to jest funkcja?
    - Podaj określenie funkcji malejącej.
    - Jaką funkcję nazywamy różnowartościową?
    - Podaj określenie funkcji parzystej.
    - Co to jest miejsce zerowe funkcji?
    - Jak należy przekształcić wykres funkcji f(x), aby otrzymać -f(x)?

    Uczniowie słuchają i udzielają odpowiedzi na pytania stawiane przez nauczyciela.
     
  2. Część właściwa lekcji.
    • Uczniowie w grupach rozwiązują zadanie 1 - zadanie "na kartach" - załącznik 1. Na wykonanie zadania uczniowie mają ok. 5 minut.
      Następnie przedstawiciele grup prezentują rozwiązania przy tablicy (ok. 10 minut).
    • Uczniowie w grupach rozwiązują zadanie 2 - załącznik 2. Po zakończeniu zadania następuje omówienie wyników (ok. 10 minut).
    • Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania w kartach pracy (ok. 10 minut).

     
  3. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej.

    W załączeniu (zal.doc - 282KB) tekst żródłowy materiału wraz z załącznikami do lekcji.