Konspekt zajęć zintegrowanych dla klasy IOPRACOWAŁA: mgr Barbara Zaremba CZAS TRWANIA: 90min KRĄG TEMATYCZNY: Jesień wokół nas TEMAT DNIA: Obserwuję i podziwiam jesień ZAPIS W DZIENNIKU: Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat wyglądu lasu jesienią. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Ireny Suchorzewskiej pt. "Namaluj". Tworzenie zbiorów. Porównywanie liczebności zbiorów. Zabawa ruchowa przy muzyce - "Taniec jesiennych liści". Prace plastyczne: Kolorowe liście. EDUKACJA: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, muzyczna, ruchowa, plastyczna CELE OGÓLNE: - wdrażanie do czytania ze zrozumieniem
- wdrażanie do spójnych, kilkuzdaniowych wypowiedzi
- określenie proporcji, faktury, położenia i oddalenia zjawisk występujących w otoczeniu dziecka
- rozwijanie logicznego myślenia
CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń - nazywa pory roku
- wylicza cechy charakterystyczne dla danej pory roku
- umie obserwować drzewa w naturalnym środowisku
- odczuwa piękno jesiennego lasu
- potrafi opowiadać o swoich wrażeniach estetycznych
- czyta cicho ze zrozumieniem
- ustnie układa zdania
- tworzy, porównuje zbiory
- umie pracować twórczo
CELE WYCHOWAWCZE: uczeń - pamięta o bezpieczeństwie w czasie spaceru do lasu
- dba o estetykę prac, ład i porządek na ławce w czasie zajęć
- dba o czystość środowiska
- potrafi słuchać czytanego tekstu przez nauczyciela, wypowiedzi dzieci
METODY: - metoda słowna: pogadanka, praca z tekstem
- metoda zajęć praktycznych
- zabawa ruchowa
FORMY: - zbiorowa aktywność jednolita
- indywidualna
- praca w grupach - zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - podręcznik "Już w szkole", Maria Alicja Szymańska
- nagranie utwory A. Vivaldiego "Cztery pory roku" - "Jesień"
- nagranie utworu "Taniec jesiennych liści"
- paski białego papieru,
- kolorowe liście, szyszki, kasztany, żołędzie
- blok, farby, kredki, plastelina, ołówek
PRZEBIEG ZAJĘĆ- Wysłuchanie nagrania utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku" - "Jesień".
- Wypowiedzi dzieci na temat poczynionych obserwacji podczas wycieczki do lasu.
- Rozmowa na temat przyniesionych "Skarbów jesieni".
- opis zebranych liści i owoców drzew
- grupowanie zbiorów według jednej cechy, np. zbiór liści, owoce drzew liści - ich kształt, wielkość, barwa owoce drzew - szyszki, kasztany, żołędzie
- przyporządkowanie owoców do liści drzewa z którego pochodzą, przeliczenie ich, odczytywanie ich nazw:
- kasztanowiec - kasztan - liść kasztanowca
- dąb - żołądź - liść dębu
- sosna - szyszka
- Tworzenie zbiorów, porównywanie ich liczebności . Przeliczanie elementów w zbiorach.
Odpowiadanie na pytania: Jakie zbiory możemy utworzyć? O ile więcej jest kasztanów do żołędzi? O ile mniej jest kasztanów od szyszek?
- Wspólne układanie kompozycji na stoliku w kąciku przyrody z zebranych przez dzieci "Skarbów jesieni.
- Zabawa przy muzyce - "Taniec jesiennych liści".
- określenie nastroju utworu
- taniec improwizowany
- Odpowiedzi uczniów na pytanie:
Co robią liście? tańczą, szeleszczą, fruwają, opadają, wirują - Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza I. Suchorzewskiej pt. "Namaluj".
- analiza treści wiersza
- wyodrębnienie w wierszu kolorów jesieni: Każdy uczeń ma paski białego papieru, nauczyciel ponownie czyta wiersz, uczniowie kolorem obrazują tekst, np. Wrzosy są liliowe - uczniowie zamalowują biały pasek papieru na kolor liliowy
- Czytanie wiersza przez chętne dzieci.
- Ustne układanie zdań z wyszczególnionymi kolorami.
Klon ma złote liście. Liliowe wrzosy rosną w lesie. - Praca plastyczna
- podanie tematu prac: Kolorowe liście
- omówienie technik plastycznych
- Grupa I - frattage - liście o różnych kształtach malujemy farbą plakatową i odbijamy na białej lub jednokolorowej kartce
- Grupa II - malowanie plasteliną obrysowanego liścia
- Grupa II - malowanie farbami
- Etuidy ruchowe: dzieci ruchem naśladują szum wiatru w konarach drzew, wirowanie liści na wietrze, opadanie liści.
- Wystawa i omówienie prac.
- Ocena i prace porządkowe.
|