Działa tylko w IE - sorry!    
     

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji językowej

Teresa Nadstawna


Zajęcie jest przeznaczone dla grupy dzieci 6-letnich

Temat zajęcia: Teatrzyk sylwet wg utworu Lucyny Krzemienieckiej pt. "Jesienna rozmowa"

Cele ogólne:

  • pogłębienie wiadomości dotyczących przygotowania się zwierząt do zimy w zależności od gatunku (gromadzenie zapasów, zmiana futra, przygotowanie mieszkania, zapadnięcie w sen zimowy);
  • utrwalenie poznanych liter;
  • wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi;
  • opanowywanie umiejętności czytania wyrazów z rozsypanki literowej oraz zadań obrazkowo-wyrazowych;
  • utrwalenie umiejętności liczenia w zakresie 6.

Cele operacyjne: dziecko

  • wie, jak zwierzęta przygotowują się do zimy;
  • potrafi nazwać zimowe mieszkanie niedźwiedzia i borsuka;
  • dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów;
  • potrafi ułożyć modele prostych wyrazów;
  • umie czytać wyrazy i proste zadania z poznanymi literami;
  • sprawnie liczy w zakresie 6, używając liczebników głównych i porządkowych;
  • swobodnie wypowiada się na określony temat;
  • potrafi rozwiązać rebus;
  • prawidłowo reaguje na sygnał dźwiękowy;
  • potrafi globalnie odczytać podpis pod obrazkami

Forma:

  • praca indywidualna, zbiorowa

Metoda:

  • samodzielnych doświadczeń
  • zadań stawianych do wykonania
  • ćwiczeń utrwalających

Środki wspomagające działania:

  • sceneria leśna (teatrzyk), sylwety zwierząt leśnych, emblematy zwierząt leśnych, diagramy z sylabami, rebusy, zdania obrazkowo-wyrazowe, kartki z literami, wyrazami, koperty z puzzlami zwierząt leśnych, napisy do globalnego czytania, koperty z nakrywkami;

Przebieg:

  1. Zbiorowy śpiew piosenki pt. "Sąsiadeczko wiewióreczko" (nawiązanie do tematu).
     
    1. Sąsiadeczko, wiewióreczko,
    co masz oczki czarne.
    Nie bójże się, pokaż w lesie
    gdzie masz swą spiżarnię.
     
    Wszędzie mama, tu i tam,
    czego chcecie, to wam dam.
    Fik-myk! Hyc-hyc!
    Czego chcecie, to wam dam.
     
    2. Sąsiadeczko, wiewióreczko,
    co masz rude łapki,
    jeśli łaska, sypnij z góry
    orzeszków do czapki.
     
    Dałabym nawet sześć,
    lecz co w zimie będę jeść?
    Fik-myk! Hyc-hyc!
    Był orzeszek, nie ma nic!
     
    3. Sąsiadeczko, wiewióreczko,
    co masz rudy pyszczek,
    tu na ziemię rzuć uprzejmie
    kilka ładnych szyszek.
     
    Szyszki masz tu i tam,
    wejdź na sosnę, urwij sam,
    Fik-myk! Hyc-hyc!
    Były szyszki, nie ma nic!
  2. Obejrzenie teatrzyku pt. "Jesienna rozmowa" wg utworu Lucyny Krzenienickiej.
     
    Wiewióreczce Jesień szepce:
    - Bądź co bądź, do zapasów w spiżareczce czas się wziąć.
    Dojrzały orzeszki, nazbieraj je w mieszki.
    Garść buczyny zdrowej w mrocznej dziupli schowaj.
     
    Napotkała Jesień jeża: Mądrym bądź!
    - Kiedyż to się jeż zamierza do pracy wziąć.
    Suche listki leżą na jesiennej dróżce,
    nazbieraj ich sobie jeżu na poduszkę.
     
    Rzekła Jesień borsukowi: Znasz ty las,
    Najedz się na głód zimowy póki czas.
    Słuchaj jak się uczę, znasz prawo borsucze,
    najedz się i śpij do wiosennych dni.
     
    Spotkał sie z Jesienią w lesie kudłacz miś.
    - Ty o zimie - rzekła Jesień - pomyśl dziś.
    Najedz się aż miło, by sadła przybyło,
    Potem sobie śpij do wiosennych dni.
     
    Napotkała Jesień żabę, rzekła jej:
    - Już i słonko świeci słabo, coraz zimniej już
    Zagrzeb się w mule jak wszystkie żabule,
    Potem sobie śpij do wiosennych dni.
     
    Spotkała się Jesień z wróblem, w lesie był.
    Śpiewał żywo pieść ćwierkliwą ile sił.
    - Ty wróbelku zostań, ciebie żywi wioska.
    W dniach zminowych też ludzi piosnką ciesz.
  3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści teatrzyku:

      - Gdzie spacerowała Pani Jesień?
      - Jakie zwierzęta spotkała Jesień?
      - O czym Jesień rozmawiała z wiewiórką?
      - Jakie rady dała jeżykowi?
      - Jak borsuk przygotowuje sie do zimy?
      - Kogo jeszcze spotkała Jesień?

     
  4. Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów:

    borsuk, lis, nora, gawra, zapasy, jeż
        (układanie modeli wyrazów z nakrywek - koperty z nakrywkami).
     

  5. Zabawa ruchowa "Zwierzęta i ich mieszkania".

    Na sali rozwieszone napisy: nora gwara oraz obrazki z dziuplą i stosem liści. Dzieci otrzymują emblematy: niedźwiedzia, borsuka, wiewiórki i jeża i poruszają się swobodnie po sali. Na sygnał nauczyciela np.: niedźwiedzie idą spać - dzieci, które mają te emblematy naśladują cięzki chód niedżwiedzia i idą do gawry ułożyć się do snu zimowego, pozostałe kucają. Przy powtórzeniu zabawy wywołujemy inne zwierzęta.

  6. Dokończ wyraz - diagramy sylabowe.
  7. Bukiet dla Pani Jesieni - spacer po lesie, zbieranie liści, globalne odczytanie napisów, układanie bukietu dla Pani Jesieni.
  8. Rozwiązywanie rebusów.

    Obrazek przedstawiający: las -ek
    Rozwiązanie rebusu - lasek

    Obrazek przedstawiający: para wychodząca z czajnika -sol
    Rozwiązanie rebusu - parasol

    Obrazek przedstawiający: borsuk -i
    Rozwiązanie rebusu - borsuki

    Obrazek przedstawiający: dom -y
    Rozwiązanie rebusu - domy

  9. Układanie puzzli "Zwierzęta leśne".

    (lis, jeż, borsuk, wiewiórka, niedźwiedź)

  10. Układanie zadań o swoim zwierzątku.

      Moje zwierzątko nazywa sie wiewiórka.
      Ma futerko koloru rudego.
      Mieszka w dziupli, która umieszczona jest na drzewie.
      Żywi się orzechami i nasionami szyszek.
      W swoim domku przygotowuje zapasy na zimę.

     
  11. Czytanie zadań obrazkowo-wyrazowych:
     
    DOM BORSUKA TO NORA.
    DOM PSA TO BUDA.
    DOM NIEDŹWIEDZIA TO GAWRA.
     
  12. Zbiorowy śpiew piosenki "Pan Listopad".
    (nawiązanie do aktualnej nazwy miesiąca)
     
    1. Pan Listopad gra na basie,
    dylu, dylu, bum,
    na jesiennym graniu zna się
    trawką dotknął strun.
     
    Ref. Wesoło gra muzyka
    pada deszcz,
    świerszcz za kominem cyka
    tańcz gdy chcesz.
     
    2. Pan Listopad gra na flecie
    fiju fiju fiu,
    z liści złotych ma berecik
    a kubraczek z nut.
     
    Ref. Wesoło gra muzyka
    pada deszcz,
    świerszcz za kominem cyka
    tańcz gdy chcesz.
     
    3. Pan Listopad gra na bębnie
    bara, bara, bam,
    z deszczem stuka równo, pięknie
    koncert daje nam.
     
    Ref. Wesoło gra muzyka
    pada deszcz,
    świerszcz za kominem cyka
    tańcz gdy chcesz.
  13. Wybór właściwej buźki (smutna, wesoła) adekwatnej do wypowiedzi:
    "Czy podobało się mi zajęcie?"
     
  14. Zakończenie zajęcia, podziękowanie dzieciom.