Racibórz 25.09.2002

Scenariusz

integracyjnych zajęć edukacyjnych z języka migowego.

Miejsce zajęć- aula w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Klasy- III z Gimnazjum Nr3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu oraz z Gimnazjum przy OSWNiS im. Marii Grzegorzewskiej w Raciborzu.

Przedmiot: Język migowy.

Nauczyciele: mgr Aleksandra Kalus – surdopedagog,

mgr Mirella Obłąg- nauczyciel języka angielskiego.

Czas trwania zajęć: 3 godziny.

 

Temat: Nauka alfabetu palcowego.

  1. Cel główny:
  2. - uczeń zna alfabet palcowy,

    - uczeń umie się posługiwać alfabetem palcowym.

  3. Cele operacyjne:
  1. Metody:
  1. Formy pracy:
  1. Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

Faza wstępna

  1. Przywitanie uczniów słyszących w imieniu Dyrekcji OSWNiS.
  2. Przedstawienie nauczycieli prowadzących zajęcia.
  3. Poznanie się uczniów:

Faza główna

  1. Nauka alfabetu palcowego.
  1. Ćwiczenia usprawniające palce:
  1. Zasady przekazywania alfabetu palcowego:
  1. Właściwa nauka alfabetu palcowego, czyli znaków określających poszczególne litery:
  1. Zabawy alfabetem palcowym.
  1. Daktylografia imion- “pisanie palcami” imion litera po literze.
  2. Odczytywanie “palcowanych” imion- adresat przekazu odczytuje imię kolegi litera po literze.
  3. Zabawy integrujące:
  1. Odczytywanie tytułów filmów:
  1. Łączenie w pary:
  1. Nauka prostych znaków migowych:
  1. Inscenizacja:
  1. Próby wzajemnego porozumiewania się:
  1. Uczestniczenie w zajęciach logopedycznych z małym dzieckiem niesłyszącym. Obserwowanie:

Faza końcowa

  1. Wspólny poczęstunek.
  2. Pożegnanie i ustalenie daty następnego spotkania.


P O W R Ó T